Mezinárodní konference o bezpečnosti slackline 2018 – Report 1


Právě sedím u krbu pod horou Moleson ve Švýcarsku. Máme za sebou první den mezinárodní konference o bezpečnosti slackline. Organizuje jí celosvětová slackline asociace ISA (Internation Slackline Association). Zde je malý report:

Aby se předešlo nehodám a zraněním na lajnách, je dobré vědět, co je opravdu nebezpečné. ISA má dotazník

https://data.slacklineinternational.org/safety/report-incident/english/

(Je libo jiný jazyk než angličtinu čeština tam není http://www.slacklineinternational.org/report-accident/ )

Kdykoli se něco stane, nebo se něco skoro stalo, vyplň ho prosím. Můžou se tam psát věci anonymně i doplňovat zpětně (klidně 5 let staré). Mít dost dat má samé výhody. Někdy se stanou věci, co by nikoho nenapadli. A některé věci nejsou náhoda, dějí se všude po světě, a když se o nich ví, dá se s tím něco dělat. Takže ideálně zapsat každý průšvih: selhání highline, longline, trickline, lowline i všechna zranění. (otoční kloubů, zlomeniny, natažení vazů, …..). Důležité je vyplnit datum a místo, aby se zjistilo zda jednu událost nereportovalo víc lidí.

Zkontroluj se kámo

Do smutné statistiky přibylo letos jedno úmrtí. Za celou historií highliningu pro tento sport položili život dva muži. Tento zkušený highliner jel na kladce opravit nějaké tejpky. Když přijel zpět, vyhoupl se na lajnu, odcvaknul kladku a šel. Nebyl vůbec přivázán a pravděpodobně o tom nevěděl. Ale letos není jediný stalo se to minimálně další dvou lidem. Jeden to zjistil než vstal. Druhý spadl z deseti metrů do moře a nic se mu nestalo.

Předejít se tomu dá prostě. Je dobré nacvičit si nějakou rutinu. Třeba před tím než se zvednete, zkontrolujte svůj uzel. A vůbec nejlepší je kamarádská kontrola. Jaký může být větší výraz přátelství než, že vám někdo mrkne na uzel, který drží váš život ve svých zákrutech.

Kloužou!

Nejčastějším insidentem pro rok 2018 bylo vykouznutí lajny z kotvítka. Lajny klouzaly z banánů na volných highlinách. Nikdo při tom nezemřel a asi nebyl ani nijak těžce zraněn, protože jinak by o tom určitě byla řeč. Jak je to možné? Konec lajny byl ještě někam přivázán. Ty backupy mají smysl.

Vzhledem k tomu, že při současných delších volných lajnách prokluzuje každé kotvítko. Dělejte ten uzel za ním, tak abyste ho rozvázali a nezničili si lajnu. Zde video jednoho ze způsobů, co není nejlepší. Kdo to tak uvázal nevíme a není to důležité.

odkaz na video

Plážové perličky

Písek a sůl – pokud se dostanou male ostré částice do popruhu, při napínání a povolování nebo při střídavém zatěžování se slackline uvnitř hýbe. Ostré částice přeřezávají vlákna uvnitř. Stačí lajnu vyprat a bude jak nová … Já peru na 30 (program na jemné prádlo) a přidám trochu jedlé sody.

Anna Hanuš Kuchařová – waterline

Waterline – když blbě spadnete, můžete si protrhnout bubínek (už se to někomu stalo) – řešení ucpávky do uší. Ale prý dost pomůže i head band (takové ty pružné roury na hlavu)

Pár čísel na závěr

 

ISA maká na standartách pro lajny a kotvítka (něco jako certifikace, ale ještě to není tak oficiální). Nejde o žádnou buzeraci. Na světě je asi 60 výrobců tohohle zboží. Jejich výrobky je těžké porovnat, protože každý si může maximální zatížení nadefinovat jinak a všichni mají pravdu. Takže prostě vytváří systém, aby bylo jasné, co jaká věc umí.

Udělali spoustu testů. Mě zaujaly výsledky těchto dvou:

  • Jak klesla pevnost lajny po tom,  co byla permanetně napnuta venku 3 – 5 let. PAD (polyamid) ztratil 30 – 50 %. PES (polyester) ztratil 17 – 35 %.
  • Test lajny v zátěžových cyklech. Test běžel 4 dny. Lajna dostala 330 000 cyklů, kdy se střídalo zatížení 5kN a 15kN. Po tom lajnu otestovali, ztratila 13,4% pevnosti.

Odkaz na všechny prezentace zde:

https://data.slacklineinternational.org/safety/safety-event-slides-2018

Díky a pa:* Anna Hanuš Kuchařová