Kotva se dá udělat do země, nebo navrtat do betonové zdi. Slackline se dá napnout za zatlučené kolíky nebo i za docela malé stromky. Popíši vám zde podrobně několik nápadů.

Kotvení do země / kotvení na zelené louce

Když nemáte stromy, nemusíte hned betonovat sloupyJ. Kotvu můžete vytvořit v zemi a pak lajnu zdvihnout do požadované výšky přes kozu, „Áčko“, paletu nebo bednu.

  • Kolíky – na kotvení krátké slackline (4 – 8 m ) stačí zatlouct do země 4 kolíky dlouhé 75 – 100 cm. Kolíky můžou být vytvořeny z roxoru, jeklu (25×25 mm) nebo ocelového elka. Na každé straně kotvení jsou 2 kolíky. Pak použijete dvoutunovou smyčku (smyce s nosností nad 20 kN). Provážete kolíky tak, aby se síla ze slackline rovnoměrně roznášela.
  1. Rozklad sil. Zdroj: horolezeckametodika.cz

 

Jedná se o způsob kotvení používaný v horolezení. Úhel svíraný oběma smyčkami by měl tvořit méně jak 60°. Velmi dobře popsáno: http://horolezeckametodika.cz/ucebnice/jisteni/propojovaci-smycka (odkud jsem převzala i obrázek Plovoucího kotvení a Rozkladu sil)

Plovoucí kotvení. Zdroj: horolezeckametodika.cz

 

Do smyčky dáte šekl s ráčnou a na druhé straně šekl s lajnou. Můžete použít i ocelovou šroubovací karabinu s nosností přes 2 tuny, nebo mailonku. Tento způsob kotvení nebude fungovat v navážkách a pískových zeminách. Lajnu před napnutím zdvihněte na obou stranách (vis obr dole). Kolíky se časem trochu povolí. Je to nejméně pracné řešení. Kolíky se dají jednoduše vyndat a 4 díry v trávníku po dvou deštích zmizí.

 

 

Slackline na pláži. Zdroj: DYLAN FAIRBANKS

Zátěžová zkouška. Zdroj: Anna Hanuš Kuchařová

 

 

 

 

 

 

 

  • Dead man – Dle typu půdy a předpokládaného zatížení vykopete díru ve tvaru „T“ 75 – 120 cm hlubokou. (v jílovitých půdách stačí menší hloubka než v písčitých, a rozdíl bude i v tom, jestli připravujete lajnu pro sebe nebo jen pro děti). Inspirovat se můžete na těchto videích:

Video 1

Komentář k videu 1: Místo textilního popruhu se dá do země zakopat kus

řetězu, nebo ocelového lana, na kterém se vytvoří oka pomocí blajchrtek (ocelových svorek). Do řetězu/lana/lajny se dá cvaknout popruh s ráčnou. Ve videu je využito napínacího systému, kterému se říká elington, primitiv, nebo samosvor.

Video 2

Komentář k videu 2: Použití tvárnice a řetězu mi přijde trvalejší. Díru bych rozšířila do tvaru „T“. Tak, aby řetěz procházel zeminou v logickém směru tahu. Pokud to neuděláte, nic špatného se nestane, řetěz si tam časem prořízne cestu. Jen budete muset častěji dopínat lajnu.

  • Betonování – Není třeba betonovat sloupy. Pokud kotvíte rovnou za sloup, vznikne velké momentové zatížení, klasická páka. Jestli chcete betonovat, zabetonujte jen kus řetězu. A pak to zvedněte zase přes „Ačka“. Následující video je neskutečně americké, ale když se nad to povznesete, tak je docela užitečné.

Video 3

 

A k tomu tip na to, jak kotvu skrýt v trávníku, tak aby se vám dobře sekal. Následující video není návod na kotvící bod. Tento byste lajnou jistě vytrhli.

https://www.youtube.com/watch?v=LrlcBnRR2vo

  • Samonosné konstrukce – Dají se použít indoor i outdoor. Jejich pořizovací cena je kolem 10 tisíc korun. Většinou jsou 2 až 3 metry dlouhé. Různými způsoby složitelné. V Česku jsou k dostání dvě.

    Ocelová konstrukce. Zdroj: gibbon.cz

    Ocelová od značky Gibbon 10 999 Kč nebo Slackshop konstrukce na objednávku dřevěná za 10 000 Kč.

    Dřevěná konstrukce Slackshop

    Konstrukce v akci. Zdroj: Art and Science

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kotvení za malé stromy

Máte na zahradě mladé stromky a bojíte se za ně napínat. Můžete je ale využít v případě, že lajnu ukotvíte u samých kořenů stromu. Úplně u země vzniká na strom mnohem menší zatížení. Minimalizujete tím totiž momentové zatížení (ohyb). Pak stačí lajnu zvednout do požadované výšky „Áčkem“ nebo paletami.

Vrtání do betonu

Střih. Zdroj: e-konstrukter.cz

Máte v zahradě betonovou zeď, třeba opěrnou. Skvěle. Kotvení slackline se dá i navrtat. Pokud je možné navrtat nýt pouze na tah (vytahuji železný prvek přímo ze stěny), je nutné použít chemickou kotvu, alespoň 2 nýty M12 a vytvořit mezi nimi plovoucí kotvení. Mnohem lepší je ale zatěžovat nýty na střih. Pak můžeme použít expanzní nýty bez lepidla. Opět alespoň 2 na každou stranu a mezi ně plovoucí kotvení.

Tah. Zdroj: e-konstrukter.cz

Závěrem

Tento článek slouží pouze jako inspirace. Kotvení vždy závisí na konkrétní situaci, pokud máte pochybnosti o jeho pevnosti, poraďte se s odborníkem. Přeji Vám mnoho nachozených kilometrů a úsměv na tváři.

Díky, mějte se krásně,

Anče Hanuš Kuchařová